Od teraz działamy jako
KMA Kancelaria Adwokacko-Radcowska
https://kancelariakma.pl
 
Za chwilę przeniesiemy Cię na nową stronę

Nasze
komentarze

21 lutego 2022

W dniu 16 lutego Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził obywatelstwo polskie dziewczynki urodzonej w Kanadzie przez matkę zastępczą, w której akcie urodzenia jako rodziców wskazano dwóch ojców.

22 stycznia 2022

Media obiegły informacje o uchwaleniu nowej ustawy paszportowej, w której pojęcie „rodzice” zastąpiono słowami „matka i ojciec”. Czy zmieni to coś w sprawach paszportów wydawanych dzieciom, w których zagranicznych aktach urodzenia wskazano dwie mamy albo dwóch ojców?

15 grudnia 2021

14 grudnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie, w której bułgarski sąd zapytał o to, czy odmowa transkrypcji aktu urodzenia z dwoma matkami nie stanowi naruszenia prawa UE. Z odpowiedzi TSUE wynika, że nie ma obowiązku transkrypcji, ale istnieje obowiązek umożliwienia podróżowania z dwoma matkami.

5 maja 2021
Mec. Artur Kula był jednym z dyskutantów w debacie „Monitora Akademickiego” w dniu 5 maja 2021 r., dotyczącej władzy i dominacji w świecie akademickim.
30 marca 2021

MSWiA przygotowało projekt nowej ustawy o dokumentach paszportowych. Projekt co prawda przewiduje, że paszport tymczasowy może zostać wydany na podstawie zagranicznego aktu urodzenia, ale nie rezygnuje z obowiązkowej transkrypcji (przeniesienia) zagranicznego aktu urodzenia do polskiego rejestru w przypadku starania się o paszport biometryczny.

9 lutego 2021

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne w sprawie dotyczącej odmowy dokonania transkrypcji – przeniesienia zagranicznego aktu urodzenia do polskiego rejestru – z tego powodu, że jako rodziców wskazano w nim dwie matki. To przełom – komentuje adw. Anna Mazurczak.

27 listopada 2020

W piątek 27 listopada adw. Paweł Knut wziął udział – wspólnie z reż. Wojtkiem Jankowskim – w rozmowie z Justyną Warczakoską „Razem czy osobno? Jak żyjemy w Polsce?” na temat sytuacji osób LGBT+ w Polsce. Rozmowa odbyła się w ramach 18 edycji Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

5 października 2020

W dniu 29 września zapadł precedensowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, potwierdzający, że polskie prawo zakazuje dyskryminacji osób transpłciowych w zatrudnieniu.

19 września 2020

Anna Mazurczak i Paweł Knut zostali członkami inicjatywy LGBT+prawnicy – pierwszej w Polsce niezależnej inicjatywy prawniczek i prawników prowadzących strategiczne postępowania sądowe w obszarze równego traktowania osób LGBT+.

18 sierpnia 2020

W rozmowie z red. Kają Puto adw. Paweł Knut komentuje sprawę sierpniowych zatrzymań osób zaangażowanych w walkę o równe traktowanie osób LGBT+, określanych mianem „Polskiego Stonewall”.

 

3 sierpnia 2020

W dniu 3 sierpnia Paweł Knut wziął udział – wspólnie z dr hab. Anną Śledzińską-Simon – w rozmowie z prof. Adamem Bodnarem na temat ochrony praw osób LGBT+ w Polsce, w ramach Strefy Prawa Uniwersytetu SWPS.

13 lipca 2020

W komentarzu dla amerykańskiej NBC News adw. Paweł Knut ocenia znaczenie wyników wyborów prezydenckich dla sytuacji społeczno-prawnej osób LGBT+ mieszkających w Polsce.

24 maja 2020

Nakładem Wydawnictwa C.H. Beck ukazała się właśnie „Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach o przestępstwa z nienawiści”, której współautorami są m.in. Adw. Anna Mazurczak i Adw. Paweł Knut.

17 maja 2020

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, adwokatka Anna Mazurczak wzięła udział w dyskusji z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem, na temat sytuacji prawnej osób LGBTI w Polsce.

30 kwietnia 2020

Ciąg dalszy sprawy Victora, w której w grudniu 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę, zgodnie z którą dowody osobiste dla urodzonych za granicą dzieci pochodzących z rodzin tworzonych przez pary tej samej płci powinny być wydawane na podstawie ich zagraniczych aktów urodzenia.

28 kwietnia 2020

Adwokatka Anna Mazurczak ocenia zgodność z prawem publicznego prezentowania homofobicznych treści i wskazuje środki ochrony prawnej przed mową nienawiści.

13 lutego 2020

Adwokatka Anna Mazurczak apeluje w mediach do urzędów o wykonanie uchwały NSA z 2 grudnia 2020 r. i wydawanie numerów PESEL i dowodów osobistych dzieciom pochodzącym z rodzin tworzonych przez pary tej samej płci na podstawie zagraniczych aktów urodzenia, bez potrzeby ich transkrypcji.

13 grudnia 2019

Adwokatka Anna Mazurczak wzięła udział w dyskusji na temat sytuacji prawnej osób LGBTI wraz z pełnomocniczkami i pełnomocnikami specjalizującymi się w Litygacja strategicznej w tym obszarze.

11 grudnia 2019

Adw. Paweł Knut został laureatem nagrody specjalnej w konkursie Rising Stars – Prawnicy – liderzy jutra 2019, mającym na celu wyłonienie najlepszych prawników i prawniczek młodego pokolenia (tj. przed ukończeniem 35 roku życia).

3 grudnia 2019

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 2 grudnia 2019 r. wydał uchwałę w składzie 7 sędziów dotyczącą możliwości transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia, w których jako rodzice wskazane są dwie osoby tej samej płci.

24 listopada 2019

Adwokatka Anna Mazurczak komentuje polskie przepisy zamykające dostęp do in vitro samodzielnym kobietom i kobietom pozostającym w związkach jednopłciowych dla australijskiej telewizji ABC.

18 września 2019

WSA w Warszawie oddalił skargę adwokatki Anny Mazurczak na odmowę transkrypcji – przeniesienia do polskiego rejestru stanu cywilnego – aktu małżeństwa jednopłciowego zawartego w Berlinie.

19 czerwca 2019

Sylwetki adw. Anny Mazurczak i adw. Pawła Knuta zostały przedstawione w Gazecie Prawnej w dodatku poświęconym prawnikom współpracującym z organizacjami pozarządowymi.

10 kwietnia 2019

W dniu 10 kwietnia 2019 r. na portalu prawo.pl ukazał się artykuł autorstwa Moniki Sewastianowicz z komentarzem Adw. Pawła Knuta na temat trwającego postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie Drukarza z Łodzi.

8 marca 2019

Adwokatka Anna Mazurczak została wyróżniona tytułem Kobieta Adwokatury 2018, m.in. za reprezentowanie organizatora w sprawie zakazu Marszu Równości w Lublinie w 2018 roku.

25 lutego 2019

W dniu 25 lutego 2019 r. na portalu OKO.press ukazał się artykuł autorstwa Marty Nowak z komentarzem Adw. Pawła Knuta na temat rekomendacji Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie walki z mową nienawiści.

16 stycznia 2019

Zachęcamy do wysłuchania komentarza adw. Anny Mazurczak dotyczącego obecnego kształtu przepisów dotyczących mowy nienawiści – audycja Analizy.

14 stycznia 2019

W dniu 14 stycznia 2019 r. Adw. Paweł Knut był gościem red. Pawła Sulika w audycji w radiu TOK FM poświęconej odpowiedzi na pytanie czy atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza mógł być efektem mowy nienawiści.

21 grudnia 2018

Do Ministerstwa Sprawiedliwości skierowany został projekt ustawy mający na celu utrudnić możliwość formalizowania związków przez pary tej samej płci. Adw. Paweł Knut na łamach portalu prawo.pl wyjaśnia ryzyka związane z uchwaleniem tego typu zmian prawnych.

20 listopada 2018

Wyrokiem z dnia 30 października 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził obywatelstwo polskie czterech dziewczynek urodzonych w Stanach Zjednoczonych dzięki surogacji.

5 listopada 2018

Do konkursu na najlepszych młodych prawników i najlepsze młode prawniczki adw. Anna Mazurczak została zgłoszona przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Mec. Mazurczak znalazła się ostatecznie w gronie 30 finalistek i finalistów konkursu.

21 października 2018

W wyroku z dnia 10 października 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny za zgodną z polskim porządkiem publicznym uznał transkrypcję (przeniesienie do polskiego rejestru stanu cywilnego) zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano dwie matki.

12 października 2018

12 października 2018 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił decyzję prezydenta Lublina o zakazie marszu równości, uwzględniając zażalenie jego organizatora.

29 czerwca 2018

Wyrokiem z dnia 20 czerwca 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną w sprawie odmowy dokonania transkrypcji – przeniesienia do polskiego rejestru stanu cywilnego – brytyjskiego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano dwie matki.

14 czerwca 2018

W dniu 14 czerwca 2018 r. Sąd Najwyższy wydał postanowienie oddalające kasację Prokuratora Generalnego w tzw. sprawie Drukarza z Łodzi. Sprawa dotyczyła odmowy świadczenia usług na rzecz fundacji działającej na rzecz równego traktowania osób LGBT.

Kontakt

Knut Mazurczak Adwokaci
ul. Krucza 5/11 lok. 45

00-548 Warszawa

 

Tel. +48 793 907 807

 

Kancelaria Adwokacka
Anna Mazurczak
mazurczak@knutmazurczak.pl

Kancelaria Adwokacka
Paweł Knut
knut@knutmazurczak.pl

Projekt Marianna Wybieralska
Programowanie Michał Sepioło