Mateusz Wąsik

9 maja 2022
Mateusz Wąsik

Adwokat, doradca podatkowy, członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (2012) oraz studiów doktoranckich Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (2021). Posiada 11-letnie doświadczenie w zakresie doradztwa podatkowego, które zdobywał w Polsce, Holandii oraz Szwajcarii.

W roku 2023 obronił rozprawę doktorską (Konsekwencje braku uznania w polskim porządku prawnym związków osób tej samej płci) uzyskując stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne.

W swojej praktyce zajmuje się świadczeniem doradztwa podatkowego w kontekście opodatkowania dochodów osobistych (podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych) ze szczególnym uwzględnieniem opodatkowania dochodów transgranicznych.

Przez ponad 3 lata współpracował z Lambda Warszawa świadcząc pro-bono doradztwo prawne i podatkowe na rzecz klientów organizacji.

Biegle posługuje się językiem angielskim i hiszpańskim.

Autor i współautor publikacji na temat ochrony prawnej osób LGBT w Polsce, w tym m.in.:

Hate Crime in Poland 2012-2016

Nieuznawanie w Polsce zawartych za granicą związków jednopłciowych – aspekty prawne z perspektywy swobody przepływu osób

The Other Side of Tax Discrimination. Lack of Legal Recognition for Same-Sex Couples and Its Fiscal Consequences

Wyrok Wielkiej Izby w sprawie Fedotova i inni przeciwko Rosji a podwyższony standard ochrony dla związków osób tej samej płci

Uczestnik i mówca na międzynarodowych konferencjach (Lubljana, Rzym, Almeria) dotyczących prywatnego prawa międzynarodowego w obszarze zabezpieczenia interesów rodzinnych w ramach projektu Personalized Solution in European Family and Succession Law (euro-family.eu) oraz E-Training on EU Family Property Regimes (Bruksela).

Kontakt

Knut Mazurczak Adwokaci
ul. Krucza 5/11 lok. 45

00-548 Warszawa

 

Tel. +48 793 907 807

 

Kancelaria Adwokacka
Anna Mazurczak
mazurczak@knutmazurczak.pl

Kancelaria Adwokacka
Paweł Knut
knut@knutmazurczak.pl

Projekt Marianna Wybieralska
Programowanie Michał Sepioło